KET schůze zápisy+termíny

Moderátoři: asistent strany, Vedouci organu, Krajske expertni tymy - vedouci

Uživatelský avatar
Jan.Mucka
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 16 črc 2017, 13:42
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 157 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Jan.Mucka »

KET ke vzdělávání
Datum: 3.12.2020
Čas: 17:00-19:00
Místo: On-line – Jitsi
Přítomní: Honza M., Benjamin J., Ilja R., Jaromír C., Eva H., Michal Šv., Michal Šk., Silvie M, Patrik D. (krátce), Jiří H. (na 2. polovinu), Šárka H., Martin P., Daniel P. (krátce)

Body programu
1. Členové KETu a představení nových členů
HM: Vystudoval jsem Učitelství ZSV pro SŠ, v KETu působím jako organizační a kontaktní osoba. Vzdělávání považuji za klíčové téma, protože formuje lidi, kteří budou řešit problémy, které si dnes ani nedokážeme představit a zároveň bude důležité, aby je byli schopni řešit.
EH: Jsem zastupitelka na kraji a ačkoliv nejsem v žádném školském výboru ani komisi, o vzdělávání se aktivně zajímám, zejména o neformální vzdělávání a neziskovky, které ve školství působí.
IR: Vystudovala jsem bohemistiku a pracovala jsem na SŠ se sluchově hendikepovanými. Momentálně pracuji ve středisku Teresiás, kde se snažíme zpřístupnit studium na VŠ hendikepovaným, což je i oblast s kterou můžu Pirátům pomoci.
SM: Vystudovala jsem pedagogiku, mám zkušenosti s učitelstvím na ZŠ i SŠ, dělala jsem též vychovatelku pro nevidomé. Za Piráty jsem krajská zastupitelka a jsem ve výboru ke školství. V KETu chci zejména sbírat podněty pro svou práci.
MŠv: Jsem ředitelem okresní hosp. komory v Hodoníně a z témat mě zajímá spolupráce SŠ a firem a finanční gramotnost. Jinak jsem zastupitelem v Dubňanech.
BJ: Momentálně jsem student bakaláře, na Mgr. bych ale chtěl jít na učitele, můj obor je angličtina a latina. Z témat mě nejvíce zajímá hodnocení učitelů a výukové metody.
PD: Školství mě zkrátka zajímá sledovat, mým hlavním tématem je ale zejména participace a transparence.
MŠk: Vystudoval jsem učitelství historie a učil na SŠ. momentálně vedu kurzy pro dospělé i učitele a mám nějaké předměty na pedagogické fak. na katedře ZSV (mod. dějiny, fin. gramotnost, právo). Celkově se hodně angažuji ohledně finanční gramotnosti.
JC: Jsem z učitelské rodiny, mám za sebou nějaké kurzy rétoriky. Zatím se spíše porozhlížím s čím bych mohl případně pomoct a jak se zapojit.
MP: Děti jsme dávali do Montessori školky, vím proto jaké legislativní překážky dává stát různým alternativním formám výuky, což je určitě špatně. Celkově si myslím, že je hodně co zlepšovat a posouvat. Kromě školství ze zajímám též o zdravotnictví, zejména o léčebné konopí.
ŠH:Jsem učitelka v mateřské školce, ráda bych, aby školky nestály trochu mimo systém a byly více propojeny s ostatními stupni a bylo zde též větší propojení studia na učitelku v MŠ a praxe.

2. Technicko-organizační záležitosti KETu
HM: a. Využívání komunikačních platforem (v chatu se řeší i to, co se hodí na fórum)
e-mail: organizační záležitosti, přeposílání nějakých klíčových dokumentů a materiálů.
FB chat - akutní problémy/dotazy, nemělo by sloužit k nějaké komplexnější debatě.
Fórum - K tematickým debatám využívat spíše fórum, pokud jde, tedy především u hloubkových dlouhodobých témat, která se opakují a přímo do fóra psát nejrůznější nápady, které budou vycházet z KETu a mohou být takto hned podrobeny širší diskuzi.
Jitsi/živě: Schůzky, podrobné diskuze, organizační věci, rozdělování projektů, volné diskuze...
b. Problémy s registrací na fórum, využívání fóra
Trochu je problém, že je nutné zdlouhavé ověření regP, aby bylo možné přispívat do fóra trochu vázne, což komplikuje diskuzi. Snad s novým centrem a uvolněnými optatřeními to půjde snadněji. Kdyžtak Michal Šv. může ověřit zájemce 9.12. nebo 10.12. v Brně.
ŠH: Já bych toho ráda využila, na jakém místě by to šlo?
MŠv: Ideálně někde poblíž centra, ten kdo bude mít zájem, tak mi prosím napište pak někdy do zpráv třeba na FB a domluvíme se.
c. Reporty z výborů, komisí?
HM: To je asi v tomhle složení hlavně na mě a Silvu, byl bych rád, kdybychom dávali nějaké stručné reporty ze vzdělávacích komisí a výborů do jednoho vlákna. Neměl by to být nějaký podrobný zápis, spíš když se objeví něco zajímavého/kontroverzního/ k diskuzi, tak by to bylo fajn tam uvést.
SM: Souhlas nemám s tím problém, ale občas se tam dějí jen běžné provozní věci, které ne vždy stojí úplně za pozornost.
HM: Jasně, takové věci tam netřeba psát, spíš jen to nejzajímavější a nejdůležitější. Samozřejmě pokud to nebude v nějakém utajeném režimu.
d. Struktura a fungování KETu
To je asi nejdůležitější bod, je nás hodně a už není v 10-20 lidech možné úplně efektivně vést nějakou odbornou diskuzi. Navrhuji proto, aby KET od teď fungoval na bázi pracovních týmů, které se budou ad hoc vytvářet podle nějakých témat nebo aktuálních potřeb. Na souhrném KETu pak tyto týmy představí, jak se ta určitá daná věc vyvíjí, dá se nad tím vést nějaká krátká diskuze. Taky by se na té větší schůzi řešily spíše organizační věci a rozdělení a zadávání nebo zakládání projektů. Volná diskuze spíše na konci.
Proběhla také interketová schůze, kde byl třeba i Radek H. nebo Tom K. a dost se řešilo jak restrukturalizovat KETy, aby fungovali jak odborně, tak i pro širší zájemce, právě rozdělení na pracovní týmy, které můžou být i meziresortní je celkem dobrá možnost. Řešilo se taky propojení KETů napříč vším, takže je to snad na dobré cestě.

3. Situace na kraji (body od Evči - spádovost školek, vynechání NNO ve strategii)
Spádovost:
DP: Býval jsem členem, teď jsem regP. Jsem tu kvůli tomu, že chci podat podnět:
V Miroslavských Knínicích (cca 320 ob.) chybí školka a i smlouva ohledně spádovosti, v praxi musí jezdit až do Znojma, což je pro mnoho rodičů neschůdné.
PD: S výstavbou školky by mohly pomoci EU dotace, pokud se vše povede, měly by snad být k dispozici od ledna 2021, můžu poslat bližší info.
MS: Taky by bylo fajn aby ta iniciativa šla hlavně zespoda a ne od zastupitelů, tedy udělat v obci nějakou petici, která by školku požadovala.
NNO ve strategii:
EH: V pětileté strategii pro rozvoj kraje byly úplně vynechané neziskovky a mládežnické organizace. Obepsala jsem je a snažím se to řešit.
HM: Nějaké další podněty?
SM: Na kraji teď bude ten rozpočet dost napjatý, uvidíme na co zbydou peníze. Řeší se testování na Covid a ohledně školství je velký problém, že ne všichni mají přístup k internetu.
HM: Já bych se ještě zeptal, jak to vypadá s prvním zasedáním komisí?
EH: Bude se to ještě řešit, pravděpodobně bude 1. zasedání v lednu.
(po připojení Jirky H. pokračování v bodu, pozn. zapisovatele: ne vše je v zápisu chronologicky, spíše dle témat)
HM: Prosím Jirku o shrnutí, jak to aktuálně vypadá na kraji
JH: Na kraji se řeší rutinní a nezbytná agenda. Příští týden by se mohla začít řešit krajská strategie, kudy se bude ubírat školství, tam by asi mohlo dojít k nějakému připomínkování od KETu.
Jinak domlouvali jsme se, že moje kompetence budou hlavně inovace v oblasti školství, tady bych vyjmenoval nějaké klíčové instituce:
KAP - vzdělávací aktivity, tečou tam relativně velké dotace teď
Řed. akademie - bude pokračovat a snad bude i posílena
Řeší se tendry ředitelů, pozitivní je, že se hlasí celkem dost uchazečů. Na Pukryňově se třeba hlásí i Šlapal.
Lipka - velmi kompetentní centrum, snad se podaří, aby se jim rozpočet krátil co nejméně (není v podstatě možné aby se nekrátil někomu vůbec)
JCM - zabývají se problematikou talentovaných studentů.
SSŠ - došlo k výměně ředitele, ale stejně tam zůstalo spoustu lidí, kteří tu instituci udržují dost rigidní, celkově jsou zatím dost nepoužitelní. V podstatě akorát dělají banální kurzy za využití externích lektorů, svou inovační funkci de facto neplní.
Centrum volného času Lužánky - dost se snaží dostat digitální technologie do škol.
- Co se týče financování škol, tak se zastavilo zejména stavebnictví. Na jednu stranu fajn, že tolik neutrpí samotné vzdělávání pracovníků a další nemateriální podpora školství.
Ale ty chybějící investice do budov a vybavení se v budoucnu musí nutně projevit. Momentálně se odhadují investice tohoto typu na 14mld. v JmK kraji, což je při velikosti krajského rozpočtu dost šílená částka.
- Vykročilo se taky k většímu propojení univerzit a kraje. Univerzity jsou pro kraj klíčovým hráčem a líhní talentů. V JIC se k tomu uskutečnila schůze i s Grolichem, aby bylo vidět, že toto chceme brát vážně.
ŠH: Díky Jirkovi, a jen poznamenám, že s Lipkou jsem měla teď zkušenost spolupracovat a bylo to super.
HM: Co ty 2 věci z minula, s kterými by KET mohl pomoct? Prog. prohlášení a evaluační formulář pro ředitele SŠ?
JH: Programové prohlášení chceme mít do konce roku, školství ale není prostě naše gesce, dávali jsme za Piráty nějaký hrubý nástin někdy na konci října, můžu nasdílet.
HM: Pošli ten materiál prosím mi, já to přepošlu na zbytek KETu.
JH: Dobrá a k tomu evaluačnímu formuláři, snažil jsem se to nahodit, ale moc se na to netvářili, není po tom poptávka.
MŠ: Já mám ještě otázku k těm komisím, minule jsme si tu na KETu odhlasovali, že doporučujeme mě a Honzu a nakonec dostal místo mě nominaci někdo jiný. Ptám se protože to nejspíš kvůli odbornosti nebylo, tak bych rád znal nějaké detaily.
JH: Chápu, že je tohle trochu citlivé a nepříjemné téma. Na klubu jsme se o tom bavili asi 2 hodiny a rozhodli jsme, tak jak jsme rozhodli, navíc jsme se domluvili, že personální hlasování je tajné a nebudeme zveřejňovat odůvodnění.
MŠ: Jako chápu, ale s takovou odpovědí nemůžu být spokojen.
JH: Budu respektovat rozhodnutí klubu, nerad bych tu cítil nějaký nátlak, abych toto porušil. Kdyžtak mi může Honza poslat za KET žádost o bližší informace, proč nebylo přihlédnuto k doporučení KETu a já to proberu na klubu.
HM: Dobrá, Jirko, pošlu ti pak mailem nějakou takovouto žádost. Aby jsme se netočili v kruhu, tak pojďme toto téma tímto opustit.

4. Tendrování Ředitelů a hodnocení učitelů
V programu máme ještě body – tendrování ředitelů a hodnocení žáků. Body jsem tam dával, protože z diskuze na FB vyplynulo, že Jirka H. by rád tyto témata probral. Jirko?
JH: U těch tendrů, tak uvítám jakékoliv zkušenosti a ohlasy ohledně konkrétních ředitelů středních škol v JMK.
HM: Jen poznamenám, že by evaluační formulář pro ředitele mohl pomoct i v tomto. Ukáže se jak se s řediteli spolupracuje a jaký mají zájem na tom zlepšovat svou školu.
JH: Ještě k tomu hodnocení učitelů, jde o to, kdo to má dělat a jakou formou.
BJ: K tomu hodnocení škol, je to určitě velké téma - zda má být veřejné/interní. Podle mě by měli do hodin chodit odborníci.
JH: Možností je, i že by to dělali absolventni. Důležitý je, aby to mělo pozitivní vliv zejména na rozvoj ped. činnosti.
MŠk: Do hodin by měl chodit hlavně ředitel, pořád říkám, že je důležité, aby byl hlavně pedag. lídr, dnes se ale klade důraz na to, aby byl hlavně manager.
SM: Záleží také, jak staří žáci by hodnotily, u těch malých to úplně nedávý smysl.
ŠH: U nás dobře funguje vzájemná hospitace učitelů.
JH: Ve Finsku může dokonce kdokoliv dojít do třídy a dívat se. Co se týče toho zveřejňování, tak tam je třeba být citlivý a rozhodně to filtrovat, stejně jako filtrovat jak se s těmi dotazníky bude zacházet. Je třeba mít nadhled a nebrat vše jako bernou minci.
BJ: Rozhodně by ředitelé měli chodit do hodin. A taky mi dává spíš smysl, aby hodnotili starší děti.
MŠk: Ve Finsku dokonce není ČOI, protože tam funguje důvěra v učitele.
ŠH: U nás vyplňují dotazníky i rodiče, je to asi 15 otázek)
JH: Díky za spoustu námětů, rád bych něco takového vyzkoušel na nějakých pilotních školách.

5. Volná diskuze
ŠH: Mám známe z lék. fakulty ohledně možnosti opakovat ročník - jsou teď nasazovány v nemocnicích a tedy z toho studia příliš mnoho nemají. Podobné hlasy se ozývají i od rodičů s dětmi na ZŠ.
MŠv: Udělat to plošně mi přijde jako radikální krok, ale je to určitě k diskuzi.
EH: Důležitou roli by v tomhle měli hrát postupové zkoušky.
MP: U vysokých škol to dává smysl u ZŠ ne, myslím, že děti to učivo zvládají. Přezkoušení prý funguje. Opakování ročníku považuji ve většině případů za kontraproduktiví.
SM: Co jsem já zaslechla, tak 1. vlna byla ještě celkem v pohodě, ta 2. vlna už byla horší. Mnoha rodičům dochází nervy a třeba 1. ročníky ZŠ byly od září-března ve škole, takže se nějak mohly adaptovat, u 2. vlny byly prvňáčci ve škole jen měsíc. K těm VŠ je nutné si taky uvědomit, že opakování toho ročníku stojí rodiče často nemalé peníze.
HM: Jen bych k tomu dodal, že si myslím, že u VŠ u lékařů mi to asi smysl dává, ale u nižších ročníků bych to rozhodně plošně nedělal, hodně dětí by naprosto zbytečně ztratilo rok, tam když už, tak je to na místě v individuálních případech, kdy je to dítě fakt hodně pozadu a prostě si tím potřebuje projít znovu.
JC: Jsou nějaké statistiky, kolik žáků nemá přístup k fungující technice?
JH: Nějaké statiky zveřejňoval Daniel Prokop, tuším že se to pohybovalo kolem desetitisíc dětí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mucka za příspěvky (celkem 2):
Antonino.Milicia, Michal.Svagerka
Uživatelský avatar
Jan.Mucka
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 16 črc 2017, 13:42
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 157 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Jan.Mucka »

Příští schůze KETu ke vzdělávání se uskuteční v sobotu 13.2. 2021 od 17:00 na tomto odkaze https://jitsi.pirati.cz/JMKEDU
Uživatelský avatar
Jan.Mucka
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 16 črc 2017, 13:42
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 157 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Jan.Mucka »

Schůze JmK KET ke vzdělávání 1/21
Kdy: 13.2.2021 od 17:00 do cca 18:15
Kde: Online platforma Jitsi, místnost: JMKEDU Odkaz: https://jitsi.pirati.cz/JMKEDU
Přítomní: Jiří Ku., Antonino M., Benjamin J., Honza M., Eva H., Silvie M., Ilja R., Kateřina M., Jiří Hl., Michal Šk., Šárka H.,

Navrhované body programu:
1. Shrnutí novinek (z kraje, výborů, zastupitelstev atp.)
HM: 8.2 jsme měli první komisi, překvapení bylo, že v komisi sedí i senátor Mikuláš Bek, což je určitě plus. Ve formální části se hlasovalo o celkem jednoznačných věcech. Jako pozitivní vnímám, že Lipka se bude ucházet o 1,4M z fondů mimo JmK na enviromentální vzdělávání, taky nějaká SŠ bude žádat o grant mimo JmK na digitalizace a mzn. spolupráci se slovenskou školou. V neformální části pak padl zajímavý podnět od dlouholetého učitele z Vídeňské, o tom, že zpracování přihlášek na SŠ se musí dávat tištěně, nikoliv elektronicky, což musí cca 1,5 měsíce fultime zpracovávat 1 člověk. Strhla se tak zajímavá debata o informačním systému, jehož pilotní funkcí by byly přihlášky, ale dal by se třeba i modulárně rozšiřovat na další funkce, které SŠ ocení. Možná na tento popud vznikne pracovní tým, tak jsem zvědavý, jak to dopadne. Něco takového je podle mě potřeba.

JH: Na kraji jsme teď řešili výběrka na ředitele. Na Purkyňku se hlásilo 6 uchazečů různorodé úrovně, ale tak 3 by se dali označit za velmi solidní. Výběrko se podařilo udělat odborně, bez politických tlaků. Podobných výběrek nás čeká ještě hodně a máme volná místa ve výběrových komisích.
MŠk: Kdo na té Purkyňce vyhrál?
JH: Zatím nemůžu říct, musím počkat na ofic. jmenování radou.
Jinak další věc, kterou mám ohledně školství pod rukama je zadání pro KAP (450 milionů) na dotování externích kompetencí, takže celkem velká a důležitá věc. Spadá tam mimo jiné podnikavost. Rád bych tam prosadil i více envirementálních témat. Rozeslal bych vám přes Honzu výstupy, ať to můžem připomínkovat.
KM: Jak se školy o těch dotačních programech dozví?
JH: Aktivně se to šíří do škol, třeba skrze Lipku, která se snaží přesvědčovat ředitele. Pokud to odmítne a učitelé by měli pocit, že by to bylo pro školu přípustné, můžou se obrátit na kr. úřad, kde můžem na ty školy zatlačit. Máme samozřejmě zájem ať se to co nejvíce šíří a využívá.
KM: U nás na škole tohle moc nefunguje teda.
MŠk: Něco takového je i pro ZŠ, účastnil jsem se toho jako lektor. Problém je, že to chcou hlavně ty výběrové školy, přitom víc by to potřebovaly ty horší.
JH: Klidně mi dejte nějaký seznam a já to tam zkusím tlačit.
MŠk: Pro školy je to celkově hrozně výhodné, často se nemusí skoro o nic starat.
JH: Poslední věc je, že s J. Nantlem připravujeme vizi pro vzdělávání, která vychází z krajské strategie. Rádi bychom to měli posvěcené nějakou radou moudrých (akademiků), časem by k tomu možná vznikla asi i nějaká malá instituce o 3-4 lidech.
HM: Bude i nějaké připomínkování pro veřejnost, respektive bude mít KET možnost něco v nějaké fázi připomínkovat?
JH: Takhle daleko ještě nejsme. Nahazujeme teprve 1. draft nějakých cílů, které si chcem právě nechat posvětit od nějakých zvučných jmen, ať to má váhu.

SM: V úterý byl výbor na kraji. Řešili jsme testování dětí ve školách, nemáme k tomu ale dost materiálů, situace kolem toho je dost nepřehledná a furt se mění. Také se řešilo, že žáci s ukončením 20/21 budou mít problém s uplatněním, protože neměli možnost získat dostatečnou praxi. A řešilo se též, že by na školách mohli být psychologové na plný úvazek.

EH: Já mám novinku, že budu v komisi ke vzdělávaní ve Znojmě. Zrovna tam řešíme dotace k volnočasovým aktivitám, což je moje téma.

2. Harmonogram schůzí
Po orientačním hlasování dohodnuto, že harmonogram schůzí KETu bude kopírovat harmonogram kr. schůzí a bude před ní. Honza M. vyhotoví plán.

3. Komunální volby a KET - výhled
HM: Myslím, že bychom mohli udělat nějaké podpůrné noty pro kandidáty do komunálek.
SM: My si dělali minule program sami, to školství se třeba na MČ tolik neřeší a každá MČ má jiné problémy.
HM: Já to spíš myslel jako nějaký mustr, podpůrný program.
EH: Já bych ráda měla ve Znojmě na starosti školství, podpora určitě pomůže.
AM: Ano, asi něco podobného, jak jsme dělali na kraji, něco se použilo, něco ne. To už je na kandidátech.
MŠk: Taky musíme počítat, že nějaký obecný mustr půjde z centrály.
HM: To se asi navzájem nevylučuje, nemyslím si, že to bude v rozporu.
AM: Je velká výhoda, že teď můžeme před komunálkama mávat s tím, že máme na kraji silnou pozici, což může znamenat třeba podporu rozvoje učitelů nebo harmonizace různých věcí v kraji.
KM: Důležité bude se zamýšlet, jak ty věci provést konkrétně v praxi.
JH: Voliči hodně slyší na mat. investice a ty můžeme z kraje dělat.
KM: To platí jak kdy.
SM: MČ spíše čekají, co jim fá město.
AM: Určitě můžem načrtnout nějaký koncept a priority.
HM: Pokud proti tomu nikdo nic nemá, tak bych to uzavřel tím, že do příště si každý z nás zkusí trochu popřemýšlet o nějakých bodech, které by se do komunálních programů hodily.

4. Sexuální výchova a přístup k LGBT na školách (možná spolupráce s Konsentem)
HM: Tento bod vznikl na popud KoKs Markéty, která mi říkala, že se bude konat workshop na tuto tématiku a bude se spolupracovat s Konsentem. To je neziskovka, která se zabývá vzděláváním vzdělávajích o sexuální výchově a zaměřují se též na to, jak přistupovat k specifickým potřebám LGBT komunity při sex. výuce na školách. Tak by mě zajímalo, jestli máte do toho někdo nějaký vhled, co si o tom myslíte a jak bychom mohli s Konsentem spolupracovat?
JH: Na kraji jsou značné prostředky na zvyšování rovnosti a toto do toho spadá.
KM: Je to o vzdělávání těch pedagogů především.
JK: Jen takové zkušenosti ze Slovácka - je tu fůra katolíků, rodiče se k sex. výchově staví často odmítavě.
AM: Nesmí se zapomínat hlavně na sociální nerovnost, zázemí v rodinách má vliv na vzdělávání, což pak ovlivňuje všechno. S tím je nutné citlivě pracovat.
HM: Mě by třeba zajímalo, jestli bychom Konsent a podobné neziskovky mohli více tlačit do SŠ z úrovně kraje... Vzhledem k tomu, že tu asi nikdo nemá nějaký větší vhled do té problematiky, tak navrhuji, že bych přes Markétu T. zkusil domluvit, že by se někdo z Konsentu zúčastnil příští schůze a zkusili bychom s nimi probrat možnosti a nechali si třeba i tu problematiku více vysvětlit.

5. Vyplývající úkoly
Jirka H. - Poslat Honzovi materiály ke KAP
Jirka H. - Zjistit, jak to cca bude s připomínkováním vize
Honza M. - Připomenout Jirkovi H. materiály ke KAP a pak je přeposlat
Honza M. - kontaktovat Markétu T. ohledně propojení s Konsentem
Honza M. - výkop k harmonogramu schůzí
Všichni - zamyslet se nad prvními výstřely bodů ke komunálkám.

6: Volná diskuze
Šárka H. - Já mám známé jejichž děti nemají notebooky a jsou tak mimo online výuku. Dělají Piráti ještě sbírku PC?
SM: To má na starosti Míra B., zkus se ozvat jemu.
MŠk: Na 28. dubna je to prý s tou distanční výukou masakr, že se prý de facto vlastně neděje.
SM: My tam budeme mít kvůli tomu výbor.
AM: Tohle je ta soc. nerovnost, měli bychom to nějak řešit, Piráti už na to mají dostatečný politický mandát.
KM: Klíčová je tady komunikace škola-rodič-dítě, to když nefunguje, je to špatné.
SM: Tohle musí jít odspodu, musíme mít konkrétní případy.
AM: V mnoha případech ano, ale zrovna tohle je systémová věc, která není o jendotlivcích a musí se naopak řešit z vrchu.
SM: Klidně hoďme podněty na papír a posouvejme to výše.
AM: Víte někdo jak se vlastně měří kvalita online výuky?
JKu: Jednoduše, pošlou se a vysbírají dotazníky ze škol, hodí se to do excelu a je to.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mucka za příspěvek:
Michal.Svagerka
Uživatelský avatar
Jan.Mucka
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 16 črc 2017, 13:42
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 157 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Jan.Mucka »

Příští schůze KETu ke vzdělávání se uskuteční ve čtvrtek 18.3. 2021 od 17:00 na tomto odkaze https://jitsi.pirati.cz/JMKEDU
Uživatelský avatar
Jan.Mucka
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 16 črc 2017, 13:42
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 157 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Jan.Mucka »

Schůze JmK KET ke vzdělávání 2/21
Kdy: 18.3. 2021 od 17:00 do cca 18:30
Kde: Online platforma Jitsi, místnost: JMKEDU Odkaz: https://jitsi.pirati.cz/JMKEDU
Přítomní: Jiří Ku., Kateřina M., Silvie M., Michal Šk, Michal Šv, Eva H., Marek J., Filip S., Patrik D., Antonino M., Josef S., Šárka H., Benjamin J., Honza M.

Body programu:
1. Novinky a představení nových členů
HM: Začněme představením nových členů:
MJ: Delší dobu jsem byl neaktivní RegP, teď mapuji , jak se zapojit. Ve školství sice nedělám, ale mám k němu blízko skrz děti a manželku, která pracuje ve školství.
FS: Já jsem student v maturitním ročníku na Bis. gymnáziu, jinak relativně nový RegP. Školství je pro mě jednoznačně nejbližší oblast, takže mi to přišlo jako dobrá možnost zapojení. Jinak jsem ve vedení ČSU.
HM: Tak fajn, přejdeme k novinkám. Já začnu asi u sebe. Březnovou komisi nám kvůli situaci zrušili. Co se týče komunikace s Konsentem, tak je navázána a je to v jednání, snad se připojí na dubnové schůzi. Bavil jsem se s nima o tom, že by jejich výstup měl 2 takové hlavní části – uvedení aktuálních nějvětších problémů a možných řešení v rámci sex. výchovy a druhou částí by byla nějaká diskuze, jak můžeme třeba z úrovně kraje pomoct, napadá mě třeba lepší propojení a nabízení workshopů školám, skrze instituce, které toto už de facto dělají, takže by se třeba jen rozšířilo portfolio.
Jinak Jirka Hlavenka se dnes neůže zúčastnit, má jinou schůzi, co jsme si psali, tak momentálně řeší jednak ten KAP, ke kterému nám posílal materiály a jednak v úzkém kruhu nahazují první draft k výběru a hodnocení ředitelů, až to bude trochu v pokročilejší formě, bude to k dispozi k připomínkování.
SM: Nám školský výbor také zrušili, nemůžeme zasedat online. Už delší dobu nás trápí testování žáků ve školách.
EH: Nám komisi taky zrušili, řešime jen nutné věci po e-mailu.
MŠ: Já bych měl akorát dotaz na Silvu, minule jsme řešili, že se chcete více zaměřit na situaci na škole 28. října. Tak jak to vypadá?
SM: Jak jsem říkala, kvůli situaci tam to zasedání neproběhlo, takže to bohužel spíš stojí.

2. KAP
HM: Jirka H. nám přeposílal docela dost materiálů, bohužel tu ale dneska není, abychom to s ním třeba prodiskutovali, tak se chci zeptat jesltli k tomu má někdo nějaké připomínky nebo podněty, které bychom mu mohli předat?
JK: Já bych se chtěl akorát zeptat, jak ty materiály byly myšleny. Měl jsem za to, že mají hlavně informativní charakter?
HM: Jednak informativní a jednak je možné je i připomínkovat. Zejména asi tu novou část k enviromentální výchově a podnikovost, iniciativu a kreativitu, které Jirka H. řeší asi nejvíce. Pokud tedy nikdo nic, tak to můžeme nechat zatím na příště.

3. Styčné body a principy do komunálního programu
KM:
Je to hodně o penězích - je těžké investiční projekty na školách dotáhnout (zkušenosti z gymplu)
Klíčoví jsou ředitelé - ani obce nemají nějaký mustr jak ředitele hodnotit
Motivace ředitelů a učitelů
Na konkurzy ředitelů se hlásí cca 2,1 uchazeče - motivovat i kandidáty
Nedostatek míst v MŠ
Alternativní školství
Digitalizace školství
JKu:
Nevíme jakým způsobem budeme kandidovat - Vinohrady - tam bude vůbec náročné kanadidátku postavit. V úvahu přichází Spolu pro Vinhorady - opozice, s kterými by se dalo spojit. Ta jediná škola co tady je, tak šlape velmi dobře, takže tam není toho až tolik co vymýšlet.
SM:
Za mě je klíčové zjistit, co je v dané MČ za hlavní problém - u nás je to třeba bezpečnsot (Na Nám. Svornosti byla střelba na škole. Jinde zase uteklo dítě z MŠ).
EH:
Podpora alternativích škol a školek (aby to nebyla jen soukromá možost), taky možnosti alternativních školkových skupin
FS:
Jsem tu nový, takže jsem se nemohl úplně připravit a zatím ještě nemám úplně přehled, co je z úrovně komunálu možné, ale souhlasím, že třeba to financování je klíčové
PD:
Kromě peněz je problém v nekoncepčnosti, někteří ředitelé nejsou dobří, ale nejsou ani hloupí, dalo by se s tím pomoct z vyšších úrovní - Klíčová je koncepce, jak se má učit - učení je příliš tradiční (ale lepší se to, hlavně na gymnáziích) Sdílení dobré praxe je jedním ze způsobů jak tlačit fungující koncepce.
AM:
Velmi stručně, jako Piráti bychom měli prosazovat:
- podpora online vzdělávání - posunout to dál
- metodická podpora z úrovně kraje (nejen pro online vzdělávání)
- podpora IT infrastruktury - co nejkvalitnější síť v celém kraji
MŠk:
- Za Kr.Pole - 4 základky - různé základní školy - Slovaňák vysoce kvalitní (ale problém se šikanou, radnice za ředitelem stojí), Košinova - nevalná pověst (zaměřená na žáky s poruchami učení) - řešíme, aby vznikla nová škola na Sadové
- Obecně - Zřizovatel těžko ovlivní, jak se tam vyučuje. Jediným způsobem je prostřednictvím ředitele - Nutné je přesné zadání, co je od něj vyžadováno. Od toho se odvíjí i jejich hodnocení.
- Ve výsledku to bude stejně o každé obci zvlášť, třeba ne všude dává alternativní vzdělávání smysl.
- Celkově je ale třeba potřeba ulehčit z hlediska administravy - aby manažerství/provoz mohl ředitel řešit okrajově a soustředil se na směřování pedagogické činnosti. Chtělo by to vytvořit (vyučit) pomocnou školní administrativní sílu.
MJ:
- Souhlasím s Michalem - ředitelé jsou klíčoví
- Ze zkušenosti od manželky vím, že problém jsou platy, ne až tak financování - mělo by se to zprůhlednit, aby bylo jasné jestli se to k těm učitelům ve výsledku dostalo. Furt se mluví, jak se jim zvyšují platy, ale reálně to až tak cítit nejde.
- Problém je s vedením - často je tam tradice, že nic neměnit - Iniciativa často zapadne (objednávky knížek atd., volná ruka ve výběru).
- Manažerství - z praxe - možná by měly být rozděleny manažerské a pedagogické funkce vedení mezi zástupce a ředitele.
- Online výuka - nejsou tam nastaveny pravidla, chtělo by to více zorganizovat, jak pracovat s dětmi, které na výuku nechodí/nezapojují se
- Alternativní výuka - zkušenosti bývají i negativní, ne vždy to znamená pokrok
- Různé programy a online testy by chtělo doladit, aby mohly fungovat v praxi. Někdy se třeba zvrhne komunikace v chatu. Učitelé pak řeší technické a sociální problémy
-> Musí to směřovat k tomu, aby se učitelé mohli zaměřovat na vzdělávní. Rodiče řeší problémy více s učiteli než s dítětem třeba.
ŠH:
- Otázka financí - peníze ve školách mohou být z různých zdrojů - učitelé/ředitelé nechcou do těch projektů jít – zjednodušit administrativu čerpání z těch zdrojů.
- Ředitelé - souhlas, že je to základ. Šikana na ose vedení - učitel je bohužel častou praxí. Chybí podpora dobrých učitelů - ti by měli mít možnost se na někoho v obci/kraji obrátit. Existuje akorát jedna specializovaná advokátní kancelář, která učitelům pomáhá.
- V mnoha městech jsou školky pod ZŠ - považujeme to za velký problém, myslím, že by to Piráti mohli oddělovat (na delší diskuzi)
- Podpora stavění nových školek
- Chybí motivace pro ředitele - V Brně nedostatek ředitelek MŠ . V jednu chvíli chybělo třeba 18 ředitelek a nikdo se nehlásil. Taky potřebují administrativní podporu.
- Spádovost - rodiče si nemůžou zvlolit školku, pokud není spádová (jsou nuceni dávat dítě třeba do špatné školky/školy)
- Alternativní MŠ - mám zkušenosti s různými typy. Vždy je klíčová učitelka a je jedno jestli to je klasická nebo alternativní MŠ. Důežité je, kdo na ped. fakultu chodí, musí to dělat ti, kteří v tom pak reálně chtějí pracovat.
- Přibývá dětí z cizích zemí, které nemluví česky a neví se úplně jak s nimi vhodně pracovat (nejen s dětmi, ale i s rodiči - byl by potřeba nějaký tlumočník jako asistent), Časem to bude čím dál aktuálnější.
- Děje se někdy to, že se zaměstnají učitelé "využují se" na 2 roky a pak jsou propuštěni, problém je, že není trvalý pracovní poměr, ale třeba na 1-2 roky.
- Technika do rodin, které na ní nemají. Někdy i nekvalitní síť na školách
- I v MŠ máme online výuku. Dostali jsme ale z MŠMT pokyn, jak má výuka fungovat.
HM:
Už nám došel čas, tak chci jen zmínit, že navíc bych ještě dodal participaci a zlepšení komunikace uvnitř uč. sboru
JS:
K participaci - rozpočet je na ředitele - musí se to správně nastavit
Administrativa - nesnížíme ji, ale co lze udělat, tak vznik školních projektových center, které to za ně budou řešit.
Centrální zajištění metodiky a dovzdělávání by převzalo město. Třeba v Brně může vzniknout centrum, kde to budou schopni zajistit centrálně
HM: Díky všem, spoustu těch témat ještě v průběhu času nejspíš rozebereme podrobněji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mucka za příspěvky (celkem 2):
Antonino.Milicia, Jiri.Kubalek
Uživatelský avatar
Jan.Mucka
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 16 črc 2017, 13:42
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 157 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Jan.Mucka »

KET ke vzdělávání 3/21
Datum a čas: 29.4. od 17:00 do 18:20
Místo: https://jitsi.pirati.cz/JMKEDU
Přítomní: Nela (Konsent), Dagmar (Konsent), Michal Šk, Šárka H., Luboš V., Silvie M., Marek J. Lukáš D., Veronika V., Jirka Ku., Filip S., Honza E., EVa H. Ben J., Honza M.

1. Koordinátorky z Konsentu jako host
HM: Vítejte, dnes to bude netradiční, máme zde hosty, 2 koordinátorky z Konsentu. Představí nám krátce hlavní problémy sex. výuky na školách a následovat bude diskuze a debata nad tím, jak by se dalo skrze pir. zastupitele pomoci. Jinak Jirka H. se omlouval, mají schůzi s radou.
Da: Jsem lektorka a metodička programu "Žádné tabu před tabulí" a zkusím tedy shrnout nějaké zásadní problémy:
- Rozhodně nedostatek materiálů, učitelé pracují třeba s 10 let starou příručkou, která je bojata dosti medicínsky
- Problém jsou i RVP, není to tam úplně pevně zakotvené. Každá škola to může mít jinak, což je někdy dobře, jindy špatně
- Pro nás je určitě důležité, aby se komunikovalo, že k sexu je vždy nutný oboustranný souhlas, snažíme se bořit mýty o sexu a otevíráme také LGBT témata, doposud je to totiž hodně orientované na heterosexuály
- Také by bylo třeba zmodernizovat RVP
- Téma je celkově velmi málo komunikované ze stran autorit, což osvětě nepomáhá
- Jedním z dalších cílů správné sex. výchovy je prevence toxických vztahů
A dala bych asi rovnou prostor pro otázky
LD: V jakým předmětu by se to mělo učit a kolik hodin ročně?
Da: Je to průžezové téma, může to být v ZSV, přírodopise, to záleží na škole.
MJ: Které věkové kategorie se to týká?
Da: RVP definují nějaké výstupy na konci 5. a 9. ročníku. Společnost má ale často negativní asociace, když se řekne sex. výchova. Podle nás by měla začínat v MŠ, samozřejmě přizpůsobena věku. Aby děti znaly své tělo a uměly vyjádřit, co jim líbí/nelíbí nebo třeba pracovat s emocemi.
MJ: To je podle mě velmi důležité nastavit, co jim kdy říct.
Da: V Čechách tohle právě není. V zahraničí, třeba v Kanadě, je to běžné. Postupně se učí, co je tělesná autonomie, souhlas, emoce. Děti třeba začínají masturbovat již ve školkách a sahají si na pohl. orgány. Je proto třeba jim komunikovat témata, které jakoby samy přináší. Jinak v Konsentu se zaměřujeme především na 2. stupeň. Jinak, co se týče těch zastupitelů a zastupitelek, tak mě napadá hlavně to, že by bylo fajn, kdyby se šířila metodologie a informace, jak k tomu přistupovat, případně i se seznamem neziskovek, na které se případně obrátit.
ŠH: Učím v MŠ a můžu potvrdit, že materiály nebo metodické stránky by se určitě hodily. Taky je podle mě důležitá podpora v případě, že je díte zneužívané, my to tak jednou zjistitli skrze dětskou kresbu. Také budovat nějakou důvěru, aby se ty děti nebály s něčím takovým svěřit. Taky chybí vstřícná podpora, ze strany policie a obce. Dotýká se to i šikany. Bylo by fajn, kdyby obec propojení s takovými neziskovkami více podporovala třeba. Dětem by se spíš líbilo, kdyby se s nim o tom bavil někdo z venčí, než někdo, kdo je pro ně moc velká autorita na takové téma.
Da: Dokážu si představit sex. výchovu jako samostatnou přednášku takto, ale je vhodné, aby fungovala i mimo předměty, tedy aby byl na škole někdo, nejspíš učitel, na kterého se mohou děti obrátit. Jinak líbí se mi ta podpora a propojení, to je určitě potřeba. Ředitelům právě obdobnou podporu nabízíme. Jinak podle dokumentu Středoškolské Unie je to tak půl napůl s žáky, kteří preferují interního nebo externího školitele.
HM: Vy se ale konkrétně zaměřujete spíše na WS pro učitele, že?
Da: Z důvodu kapacity ano, hlavně pro učitele a rodiče, protože často slyšíme argumentaci, že sex. výchova by měla probíhat především v rodině, s čímž souhlasíme, bohužel ne vždy to stačí nebo funguje. Klademe taky důraz na prevenci násilí a kybernásilí.
HM: Pomohlo by vám třeba propojení s institucemi jako Lipka nebo SSŠ?
Da: Za provázání budeme asi vždy rádi, ale v nabízení workshopů širším řadám nám zkrátka chybí finance, nedostaneme zaplaceno za svou práci.
ŠH: Co spolupráce s Policií ČR?
Da: Spíše negativní zkušenosti.
LD: A co katolíci?
Da: Zatím nebyla negativní reakce, ale očekáváme ji po kampani a vydané metodice.
VV: Zkoušely jste ohledně toho financování školské šablony?
Da: Nevím moc, co to je.
VV: Něco jako dotace, vím že to lektoři hodně používají, ale přesně taky nevím.
MŠk: Já jen doplním, že tam je nutná akreditace.
VV: No myslím, že jsou 2, buď si zažádá škola a tam je nutná akreditace, nebo si zažádá OSVČ nebo neziskovka a tam už nutná není. Ale ne vše se dá hradit ze šablon. Kdyžtak zkus se ozvat Hance, ředitelce Lipky, určitě ráda vysvětlí.
ŠH: Nějaké zkušenoasti s multikulturními dětmi a náboženstvími?
Da: Zatím příliš ne, ale tvoří se metodiky i pro ně. My jsem byly třeba na Biskupském gymnáziu, kde si nás pozvali a nebyl s tím problém. Klademe důraz hodně na diskuzi, názorovou rozkročenost, je nám jasné, že to je škála a není to u každého stejně.
HM: Jestli už nikdo nic nemá, tak moc děkujeme za informace, předáme podněty zastupitelům.
Da: Kdyby bylo něco potřeba, stačí se ozvat. Taky děkujeme za zájem.

2. Představení nových členů + novinky
HM: Noví členové:
HE: Dostal jsem se sem přes nalodění, zabývám se vzděláváním dospělých a manažerů, jsem také ve školské radě na ZŠ ve slatině. Důležitá je pro mě otevřenost škol, postavení učitelů a ředitelů a jejich podpora.
HM: Tak teď novinky: Sešli jsme se s Janou L., abychom probrali jak propojit různé instituce při snaze snižovat rozdíly mezi žáky s nevýhodněných rodin po koroně. Spíše schůzka, kde jsme tak oťukávali, co je možné.
Jinak komise nebyla. A taky bych zmínil, že jsem si psal s Kubou Šustrem, že by byl fajn výstup z KETu pro MO, což je 3. bod. Jinak Jirka H. vzkazuje, že se těší na offline neformální schůzi.
EH: U nás komise až 11. května
ŠH: Já jen chci poznamenat, že jsem se také zapojila do školských rad a s Tomem Vymazalem řeším prevenci drog na školách. To je ale možná téma na další KET. Taky s Monikou S. řeším zapojení do komunálek.

3. Mediální výstup za KET pro MO? článek/příspěvek
HM: MO by uvítal obsah za KET, nevím jestli někdo z vás chce aktivně psát, ale mi to asi problém nedělá něco spíchnout. Tak se chci zeptat na témata. Mě napadá to stírání soc. rozdílů mezi žáky po covidu nebo přehled systému školství.
ŠH: Ještě do mezigenerační sbližování by stálo za to.
HM: Dobrý nápad!

4. "Skupina" pro volnočasové aktivity - systém pro dotace (EH)
EH: Ráda bych založila pracovní tým zaměřený na vytvoření systému přerozdělování dotací pro mládežnické organizace. Je to random.
VV: Bratranec je místostarosta Ivančic, občas se o tom bavíme, je to dost o lobistech.
EH: Řešilo se to v Praze, ale tam je ten statut trochu odlišný od jiných obcí.
HM: Celkově by to asi chtělo sesbírat inspiraci z různých měst.

5. Volná diskuze
LV: V nějakém strategickém dokumentu jsem našel, že by se mělo podporovat rozdělení kompetencí ředitele na technického a pedagogického, to si myslím, že by dost pomohlo.
ŠH: V KETu jsme se o tom bavili, že rozdělení kompetenci je fajn, ale že v praxi to může být problematické.

Doporučené odkazy k sexuální výuce od koordinátorek z Konsentu:
https://stredoskolskaunie.cz/wp-content ... 8Nr3ja8E-o

https://teachingsexualhealth.ca/?fbclid ... MPPOaJtIas
Uživatelský avatar
Jan.Mucka
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 16 črc 2017, 13:42
Profese: Student učitelství, obsahový marketing
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 157 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KET schůze zápisy+termíny

Příspěvek od Jan.Mucka »

Datum: 10.6. 2021
Začátek: 17:00
Konec: 17:50
Místo: Jitsi (online) https://jitsi.pirati.cz/JMKEDU
Přítomní: Benjajmin J., Silvie M., Filip S., Jiří Ku., Honza M., Eva H., Luboš V., Šárka H., Antonino M.


Program:
1) Novinky, případné představení nových členů
HM: Měli jsme komisi na gymnáziu na Vídeňské. Řešila se digitalizace přihlášek na SŠ, je nutná komplexnější změna zákonů, bude se to řešit nejspíš přes asociaci krajů, poté asi i přes poslance. Přítomný byl i J. Nantl, který říkal svou vizi pro volební období. Chce se zaměřovat hlavně na ředitele - výběr, kariérní systém + hodnocení ředitelů i škol, což je dost komplikovaná věc, jak víme. Taky jsem s Jirkou H. řešil, že by snad bylo možné přes šk. odbor zaslat metodiku z Konsentu ředitelům jako podpůrný materiál. Taky jsem psal podnět na resortní tým ohledně změn osnov.
SM: Výbor budeme mít v úterý, kde budeme probírat dotace (materiálně technickou základnu + podporu sportu)
EH: Ve Znojmě se řešili přihlášky do školek, míst je dost. Navštívila jsem taky gymnázium ve Vyškově, kde se snaží zavádět alternativní výuku (projektové řízení apod.), což bych byla ráda, kdyby se podporovalo i z úrovně kraje, zkusím se o tom pobavit s Jirkou.

2) Přechod na offline schůze
Výsledek diskuze: Organizační schůze online zachováme před schůzemi KS, ale pouze v případě, že bude určitá agenda k řešení. Offline schůze budou spíše neformální, případně pro prac. týmy. Aktuálně: Červencovou schůzi zrušíme, uděláme živou neformální schůzi v srpnu poblíž volebního stánku a půjdeme pak kampaňovat.

3) Přehled pracovních týmů a výhled, co dál, případně shrnutí úkolů
HM: Za pracovní tým se dá označit ten meziketový, který se zabývá pomocí znevýhodněných žáků ze soc. slabých rodin. Minule Evča vykopla tým k dotacím a možná by se hodilo vytvořit pracovní tým na hodnocení škol a ředitelů. Jak to vidíte s postupem u komunálu?
AM: Nějaké sezení po MČ/obcích by se mělo koordinovat pro celý kraj (všechny KETy) podobně, aby to mělo nějakou ustálenou formu. Můžeme doplnit obecný mustr z RT o naše nápady z předminula.
HM: Dobrá proberu to s Ejdym a jestli mi odepíše RT zkusím se jich zeptat, co budou vykopávat.
ŠH: Mě by se pro přehled hodilo, co se řeší z úrovně obcí, co z úrovně kraje.
HM: Z úrovně kraje máme nějaký souhrn od Michala Šk., nasdílím.

4) Volná diskuze
ŠH: Kdy bude to jmenování do školských rad?
EH: Mělo by to proběhnout do konce června a v červenci by mělo začít volební období. Ještě ověřím.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mucka za příspěvky (celkem 2):
Antonino.Milicia, lubosv

Zpět na „Školství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Agent DZ a 0 hostů