Schůzky + zápisy

Moderátoři: asistent strany, Vedouci organu, Krajske expertni tymy - vedouci

Marketa.Tvrda
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 92
Registrován: 09 zář 2019, 14:33
Profese: Koordinátor KS JMK
Dal poděkování: 25 poděkování
Dostal poděkování: 57 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůzky + zápisy

Příspěvek od Marketa.Tvrda »

6.schůzka KET Bezpečnost 2021
25.1.2021, od 19hod - 20 hod.
Jitsi

Návrh programu zasedání:

1. Představení zájemců o členství v KET Bezpečnost - Tabulka členů (upload Mrak?)
2. Kontrola úkolů z minulého zasedání
Lukáš Dubec:
- zápisy ze schůzi bezpečnostní rady a krizového štábu - vložit do zápisu + průběžné informování)
- zřídit na mraku přístup
3. Programové prohlášení rady JmK 2020 - 2024 (Upload Mrak?)
4. Příručka hodnocení stavu odolnosti obejktů kritické infrastuktury (Upload Mrak?)
5. Možný převod terminálů (RDST Matra) z vlastnictví ZZS JMK jednotkám SDH obcí (D.Pawlik)
6. Různé

Prezenční listina:
Přítomní členové: Lukáš Dubec, Lukáš Halašta, Jiří Kubálek, Theodor Neugebauer, David Otevřel, Jiří Kadeřávek, Daniel Pawlik
Hosté: Jaromír Cápík, Michal Marczinczyn,

Předsedající: Lukáš Halašta
Zapisovatelka: Markéta Tvrdá
Ověřovatel: Lukáš Halašta
Začátek: 19:00

LH: není žádný nováček, budeme posílat pozvánku lidem z nalodění (Markéta T.). Založil jsem složku na MRAKu. Najdete tam i soubor, kde jsou představeni všichni členové včetně toho, čím se zabývají/co umí/znají, vzhledem k tomuto KETu.
Nahrál jsem tam dokumenty (kritická infrastruktura), který si můžete pročíst. Je to příručka, na které jsem se podílel 4 roky, je to republikový unikát, zatím nikdo nic podobného nevymyslel. Jsou tam např. stavební konstrukce, typy napadení, testování a hodnocení konstrukcí, 5 metodik (balistika, výbuch, RPG, zátaras, tříštivo trhavé střely)… Je to velice čtivé a přínosné, doporučuju načíst. Kromě této příručky jsem tam nahrál další dokumenty, které jsou ve složce “ostatní” - zabývají se obranou a ochranou kritické infrastruktury u nás i v USA.

LD: základní informace o BR a KŠ - KŠ - jednání jsou veřejnosti nepřístupné, zápisy/usnesení jsou zveřejňovány na krizportu. BR - veřejnosti nepřístupné, zápis/usnesení je zveřejňován na krizportu. Směrnice můžu nahrát na disk. Co se týče nasdílení usnesení, čekám až se vyřeší MRAK. Na jednání bezpečnostní rady nebo krizového štábu je možné přijít jen na základě souhlasu předsedy, což je hejtman - musí mít ale nějaký vztah k problematice, řešení na kraji.
LH: počítáš s tím LD, že bys byl můj zástupce?
LD: nemám s tím problém, ale pokud by se našel někdo, kdo by se toho rád zhostil, taky budu rád.
LH: pokud by mi někdo chtěl dělat zástupce, budu rád, napište mi email, pokud to chcete převzít místo Lukáše.

LH: na LD, prohlášení bude až začátkem února?
LD: začátekm února ho budeme zveřejňovat, teď probíhá fáze připomínkování na základě gescí. Zatím jsem nezaznamenal velké připomínky, ve středu budeme zapracovávat finální připomínky, takže bych vám ji poslal v středu. LH dokument posílal, takže můžete komentovat, budu rád za připomínky.
LH: chtěl bys něco vypíchnout?
LD: mluví se o další podpoře IS, podpoře dobrovolných hasičům, staví se nové výjezdní stanice, kyberochrana.
LH: a co kybernetické centrum?
LD: funguje už několik let, řeší se jeho rozšiřování.
LH: jediné je zatím na UO tady na Moravě?
JK: bližší zkušenost s tím nemám, nikam tě nepustí, mají to docela dobře zabezpečené, dodávali jsme jim groupwear.
JKubálek: jsou 2 organizace - vojenská a civilní. Provádí téměř stejnou činnost - rozkrývání kyberentických útoků na ČR. V Černých Polích je fungl nová budova, plocený areál (útoky proti armádní struktuře).
JK: když jsem řešil senátní kampaň, řešil jsem útok na Bohunickou nemocnici. Setkal jsem se s jedním pánem, který pracuje na celostátání úrovni, by měl odpovědi, pokud by to bylo zajímavé, můžu jej pozvat jako hosta na tuto schůzku.
LH: jsem pro, nemám s tím problém
JK: zkusím jej kontaktovat a pošlu ti email
LH: nevím, jestli to není spíše do KETu IT, ale můžeme to udělat pro oba
JK: tím narážíme na to, že by bylo potřeba vyřešit, kdo bude mít co na starosti - KET bezpečnost a KET IT. Otázka je, kdo bude mít bezpečnost. Můžeš mi to prosím objasnit?
MT: zavolám MM, jestli k tomu něco má. Může za 20-30 minut.

20:02:
JK: řešíme, kam strčit kyberbezpečnost. Myslím, že by měla být v IT, budou tam více fundovaní lidé, je potřeba mít silný IT backround.
MM: myslím, že by bylo lepší se zeptat lidí z KETu IT, jestli by nechtěli chodit tady. Nemyslím si, že je blbý nápad, aby se to řešilo tady. KET IT bych šměřoval do Smart Cities. Myslím, že by o to zájem měli.
JK: pobavíme se o tom zítra na schůzi KETu.
MM: je to hraniční téma, pobavíme se s ním o tom, ale mě to více sedí sem.
LH: kolik je u vás lidí v KETu IT?
MM: doodle vyplnilo 11, ale odepisoval jsem tak 30.
TN: já se nemůžu rozhodnout, jestli KET IT nebo KET bezpečnost
MM: myslím, že omezit KET IT o toto téma bude dobré, protože jich máme hodně.
LD: je možné založit pracovní skupinu.
LH: nechci, aby tyto schůzky pak trvaly dlouho.
MM: zájemci o kybrpezpečnost byli tak 3-4. Pobavíme se o tom zítra na schůzce.

LH: doporučuju si pročíst materiály, co jsem nahrál na MRAK. Pokud se vám dokumenty nezobrazují, vše vám nasdílím.
https://mrak.pirati.cz/s/HQFABz2WrEyLZP8

DP: není to oficiální informace - ZS kupuje nové terminály, dělá modernizaci (stejný sytém Tetrapol, který používá HZS). Bylo by dobré zjisti, co se starými terminály záchranka zamýšlí?
LD: tohle je na mě, píšu si to jako urgentní věc, děkuju za připomenutí.

LH: kdo chce, může se odpojit - čekáme na MM, abychom dohodli, kdo si vezme na starost kyberbezpečnost.
Díky všem za přihlášení, i Michalovi za nové podněty. Pokud někomu nebude fungovat odkaz na MRAK, dejte mi vědět.

Další schůzka: únor (přes doodle), termín bude upřesněn

Konec: 20:10
Uživatelský avatar
Daniel.Pawlik
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 50
Registrován: 21 říj 2014, 13:46
Profese: hasič
Bydliště: Moravský Krumlov
Dal poděkování: 25 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůzky + zápisy

Příspěvek od Daniel.Pawlik »

Ahoj, jenom technická nejsem David ale Daniel

Daniel Pawlik
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Pawlik za příspěvek:
Lukas.Dubec
Lukas.Halasta
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2018, 08:54
Profese: Stavební inženýr, R&D pracovník
Dostal poděkování: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůzky + zápisy

Příspěvek od Lukas.Halasta »

Ahoj,

svolávám 7.schůzku KET Bezpečnost 2021
8.3.2021 od 19 hod - 20 hod
Jitsi

Návrh programu zasedání:
https://codimd.pirati.cz/s/7E61ToJzR

Místo:
on-line setkání na Jitsi
https://jitsi.pirati.cz/KETBezpecnost
Hezký zbytek dne

Lukáš Halašta
Marketa.Tvrda
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 92
Registrován: 09 zář 2019, 14:33
Profese: Koordinátor KS JMK
Dal poděkování: 25 poděkování
Dostal poděkování: 57 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůzky + zápisy

Příspěvek od Marketa.Tvrda »

7.schůzka KET Bezpečnost 2021
8.3.2021, od 19 hod - 20 hod.
Jitsi

Návrh programu zasedání:

1) Představení zájemců o členství v KET Bezpečnost
2) Zástupce (LH) v KET Bezpečnost - Theodor Neugebauer
3) Kontrola úkolů z minulého zasedání
a) KET Bezpečnost/KET IT - kyberbezpečnost
b) Dub - Zápisy z Bezpečnostní rady a krizového štábu
4) Politické okénko
a) Tom Vymazal - co nového ve sněmovně (Vězeňství, konopí, odposlechy,..)
b) Jirka Kadeřávek - co nového na kraji
c) Dub - co nového na kraji (nouzový stav, hasiči, IZS, očkování)
5) Plodná volná diskuze
6) Ostatní

Začátek: 19:05
Konec: 20:21

Předsedající: Lukáš Halašta
Zapisovatel: Markéta Tvrdá
Ověřovatel: Lukáš Dubec

Prezenční listina
Členové: Tom Vymazal, Lukáš Dubec, Lukáš Halašta, David Otevřel, Jiří Kubálek, Theodor Neugebauer
Hosté: Markéta Tvrdá

_______________________________________________________________________________________________________________
1.
Nejsou noví zájemci.

2.
LH: Theodor se mi ozval po poslední schůzce na tuto pozici. Kdybych někdy nemohl já, udělám doodle, návrh programu a tebe bych jen požádal o odprezentování. Markéta bude psát zápisy, pokud bude mít čas.
TN: Určitě, vnímám to stejně.

3.
a) KET Bezpečnost/KET IT - kyberbezpečnost
LH: kyberbezpečnost spadá oficiálně pod KET IT. Tento KET bude spíše v obecnější městské rovině.
TV: souhlasím, měli by mít možnost s námi konzultovat.
LD, LH: ano, pokud bude potřeba, mohou nás oslovit nebo my je.

b) Dub - Zápisy z Bezpečnostní rady a krizového štábu
LD: oboje je na MRAKU + vnitřní směrnice a další související dokumenty - splněno.

4.
a) LH: teď nemáme nic moc k řešení, pokud nedostaneme nějaký podnět, je těžké vyvíjet nějakou aktivitu a bavíme se v obecné rovině. Proto jsem pozval Toma, Jirku a Duba, aby nám mohli říct něco aktuálního, zajímavého.
TV: zkusím vyjmenovat všechny bezpečnostní témata, která jsem za poslední měsíc řešil:
- návštěva NCKO - mají za úkol řešit novelu zákona o vojenském zpravodajství (sledování internetu prostřednictvím pasivních sond, budou zajišťovat kybernetickou obranu). Byli jsme se tam podívat po tom, co se zákonem uspěli, naše návrhy na jejich omezení neuspěly. Myslíme si, že tomu nerozumí. Nejvíc mě dostalo, když měli přednášku na téma "atribuce", ptali jsme se, jak si mohou být jisti, že se nejedná o falešný útok? Tvrdili, že je těžké určit, odkud je útok veden a že chtějí, abychom byli jejich partneři a pomohli jim.
LH: nemají žádné odborníky?
TV: nemají tolik odborníků, kolik by chtěli, před pár lety proběhla reorganizace (asi 140 analytiků nechali odejít). V době, kdy my jsme vyjednávali s trojicí, tak jsme zřejmě nebyli v kontaktu s odborníky, ale s politickým vedením. Nevíme, jaké příběhy slyšelo vedení. Odborníci tam určitě jsou, minimálně na to, aby věděli, jak velké soustu si ukousli.
DO: jakými systémy se brání např. jaderné elektrárny?
TV: tohle byl za mě špatný příklad, doufám, že ty jsou odříznuté od internetu. Nemocnice - dneska probíhá metodicky obrana tak, jak by měla. Mají co nejjednodušší verzi software, problém je nemožnost odstávky. Na otázku, jak by zasahovali - nejdřív by komunikovali a přemluvili je na update systému.
DO: plynovody, elektrárny - řeší si svou bezpečnost sami nebo stát má odborníky?
TV: stát jim nemůže nic nakázat, pokud není rozhodujícím vlastníkem konkrétní infrastruktury.
LH: právnické vztahy - v tomto kovaný nejsem, nedokážu dopovědět. Jirka Kubálek neví něco o kritické infrastruktuře?
JK: ne, prošel jsem zatím vnitrem a obranou. Armáda nemá tyto úkoly, jedině v případě válečného konfliktu. Předpokládám, že si to musí zajistit vlastníci, najímají si vesměs externí agentury.
LH: jsou zákony pro stav nouze nebo válečného konfliktu, kdy armána může převzít správu nad soukormým majetkem. Vláda má určitě mechanismy jak zasáhnout, kdyby byl problém.
TV: detailnější plán nemají, nebyli nám schopni říct, co v novele je pod konkrétními ustanoveními. Když zjistím víc, budu informovat. Pracujeme na pozměňovacím návrhům, aby mohli mobilní operátoři porušit mlčenlivost, kdyby si všimli nějaké ohrožující situace.
TV: když jsme se ptali, co je to aktivní zásah, popsali nám, že server dopředu hackou, tajně do něj strčí software a disk mohou zašifrovat kdy chtějí. Aktivní zásah znamená odpálit nálož. Je to jiný pohled, než má NK, který chce budovat hradby.
- kontrola činnosti bezpečnostních sborů. Zabývali jsme se kauzou Richard, kdy pod vedením Roberta Šlachty trestně stíhala a sledovala partu Vientamců, kteří měli padělat cigarety. Napsali jsme 6 dopisů, kdy je žádáme, aby se podobné cvičení už neopakovaly.
- příspěvek odposlechy. Policejní zásahy Amerika, záznamové systémy na vestách policie, možnost aplikace do Našich podmínek
- novela zákona o návykových látkách. Do našeho trestního zákoníků (Langr a Bém), že když někdo bude pěstovat konopí, nebude to trestáno tak, jako kdyby někdo vařil pervitin (jsou tam vyšší tresty). Bylo stanoveno, že malé množství rostlin bude přestupek. Co se stalo po roce 2010 v praxi je, že nejdřív došlo k určení, že malé množství je max 5 rostlin. Státní žalobce to interpretoval tak, že se jedná sice o malé množství, ale pokud ji budou sušit, vzniká návyková látka THC nebo konopí. Interpretují to jako výrobu a ne jako sušení. V rámci novelizace zavádíme přestupek "zpracování neoprávněně vypěstovaných rostlin konopí". Pokud to vyjde, tak je šance, že by mohli soudy povinně přestat trestat malopěstitele konopí.
- stav věznic - recidiva je u nás 70%, jsou přervané, špatná zdravotní péče, nikdo se jim nevěnuje. Věznice nemá dostatek zaměstnanců. Věznice mají opačný efekt než by měly mít. Situace s covidem ve věznicíh je velmi špatná, v současné době asi 900 vězňů, tvrdí, že zemřeli 4, já vím o jednom, který zemřel včera. Myslím, že čísla budou větší a je důležité se tomuto tématu věnovat, i když to není voličsky oblíbené téma.
- nanoroušky ve věznicích - pokud víte o někom, kdo vede věznici, zeptejte se, jestli mají ochranné prostředky pro vězně? Vyrábějí je totiž sami vězni a měli by je mít.
LH: lékařská péče není dobrá obecně nebo jen teď v souvislosti s covidem?
TV: obecně, nikdo tam nechce pracovat. Ve spoustě věznic to funguje tak, že se střídají doktoři, jsou i takové, které nemají doktora, který by měl mít patřičné atestace - měl by mít dozor, ale nemá.

b) Jirka Kadeřávek není přítomen

c) LD: nouzový stav - na hranicích okresů jsou namátkové kontroly, podílí se tom policisté, armáda a celnící. Výhled v minulém týdnu byl ten, že během 14 dní hrozí zvyšování covidových pacientů na lůžkách - na to jsou ale naše nemocnice relativně připraveny. Lůžkově určitě, personálně už sice méně, ale postupně se to zlepšuje. Jsme připraveni v kraji očkovat až 12 000 dávek denně. Pokud bude dostatek vakcín. V případě dostatku vakcín se zapojí i neziskový sektor. Čekáme na dodávání vakcín ve větších počtech. Řeší se spolupráce s okolními zeměmi ohledně převozu necovidových pacientů. V letošním roce mělo proběhnout celostátní cvičení orgánu krizového řízení "Zóna 2021", které bylo přeloženo na rok 2022. Hasiči - JmK má dotační titul, letos kvůli škrtům jen 10mil. Teď se budou žádosti vyhodnocovat. Přišlo spoustu žádostí o odklad realizace projektu se kterou do dotace šli (automobily, zbrojnice). Covid v JmK: https://covid.koc-jmk.cz/
LH: aktuální stav vakcín?
LD: nemůžu dohledat tabulku s počtem vakcín, co by mělo chodit do JmK. Každý týden přiváží určitý počet dávek. V odkaze záložka "vakcinace". Zavážky fungují tak, že zhruba v polovině týdne dojedou dávky, jeden den se přerozdělují a pak se vyočkovávají postupně do dalšího týdne. Data na tom dashboardu jsou od začátku epidemie.

5.
JK: dotaz na převzetí plynovodů pošlu emailem těm, co tady dnes byli. Jde o plán obrany ČR - armáda převezme objekty, software obrana se neřeší.

LD: další schůzka?
LH: bude za měsíc, hodím doodle. Pondělky od 19-20h jsou pro většinu z vás vyhovující.

6.
Úkoly - Tom Vymazal: informace o projektu otevřených věznic
Lukas.Halasta
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2018, 08:54
Profese: Stavební inženýr, R&D pracovník
Dostal poděkování: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůzky + zápisy

Příspěvek od Lukas.Halasta »

Ahoj,

svolávám 8.schůzku KET Bezpečnost.

Datum 22.4.2021 od 19hod - 20hod.

Sejdeme se online zde, Jitsi:
https://jitsi.pirati.cz/KETBezpecnost

Návrh programu:
https://codimd.pirati.cz/s/78sK0ACq0
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Halasta za příspěvek:
Lukas.Dolezal
Hezký zbytek dne

Lukáš Halašta
Lukas.Halasta
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2018, 08:54
Profese: Stavební inženýr, R&D pracovník
Dostal poděkování: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůzky + zápisy

Příspěvek od Lukas.Halasta »

Bodový zápis z 9. schůzky KET Bezpečnost: https://codimd.pirati.cz/s/eie_SjVYp

Hezký zbytek dne

Lukáš Halašta
Lukas.Halasta
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 15
Registrován: 05 lis 2018, 08:54
Profese: Stavební inženýr, R&D pracovník
Dostal poděkování: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůzky + zápisy

Příspěvek od Lukas.Halasta »

Ahoj,

svolávám 9 schůzku KET bezpečnost, tentokrát s mým zástupcem Theodorem.

Datum:
15.9.2021 od 17hodin.

Sejdete se:
Pivnice U Čápa, Obilňák, rezervace stolu na mé jméno.

Návrh programu zde:
https://codimd.pirati.cz/s/HV8bCo5ws

Hezký zbytek dne

Lukáš Halašta
vaclav.henzl
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 5
Registrován: 12 říj 2019, 17:30
Profese: bezpečnostní ředitel
Dostal poděkování: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Schůzky + zápisy

Příspěvek od vaclav.henzl »

Ahoj všem, omlouvám ze ze schůzky KET 15.9.21, které bych se zúčastnil rád, ale na 17:15 jsme pozvaní k úvodnímu jednání volební komise v Kuřimi, kde reprezentuji Piráty. Účast je povinná, takže snad to vyjde někdy příště. Vašek

Zpět na „Bezpečnost“